Clicky
Domov Kvíz
PRAJD

(Po anglicky PRIDE)

Pride je anglické slovo, ktoré v preklade znamená “hrdosť”. Nejde však len o tak nejakú hrdosť. Ide o hrdosť spätú s existenciou a prežitím LGBT+ komunity v spoločnosti, ktorá ju pri najmenšom odsudzuje a pri najhoršom priamo či nepriamo zabíja.

PRIDE pochody sa začali v Amerike (krátko po Stonewallskych nepokojoch) ako protesty proti diskriminácii LGBT+ komunity. V tej dobe išlo hlavne o dekriminalizáciu homosexuality a rodovú nekonformitu (napríklad nosenie feminínneho oblečenia mužmi). Vtedajšie pochody sa často stretávali s policajnou brutalitou a zatýkaním. Aktivisti a aktivistky, ktorí a ktoré sa snažili svojej komunite pomôcť, často obetovali naozaj všetko.

Dnešné PRIDE pochody sú zamerané hlavne na oslavu LGBT+ kultúry a jej rôznorodosti. Na pochode hrdosti má každý a každá možnosť zažiť, aké to je cítiť sa doma v komunite ľudí, ktorí si prechádzajú podobnými problémami a skúsenosťami.

Na Slovensku bol prvý oficiálny pride pochod v roku 2010 v Bratislave (rôzne LGBT+ akcie či pokusy o PRIDE pochod tu boli však aj predtým). Odvtedy sa pride rozrástol aj do Košíc a Banskej Bystrice. Čoraz väčší dôraz sa kladie na sprievodné podujatia, kde sa komunita môže viac spájať, a nie iba na samotný pochod.

Čítaj viac:

PRIDE Košice

PRIDE Bratislava

Ďalšie články
Gej